powrót

24 listopada 2003 19:32

Nigdy



Rede des Führers und Reichskanzlers
Adolf Hitler
vor dem Reichstag am 30. Januar 1937
Druck und Verlag:
M. Müller & Sohn K.G., Berlin SW 19

Symbole <3> oznaczają numer strony


Männer Abgeordnete des Deutschen Reichstages!

(...)

Trotzdem war es der deutschen Regierung nicht möglich, aus Gründen, die sicherlich auch die Regierung Großbritanniens würdigen wird, eine Antwort auf diese Fragen zu geben.

Wir haben es vorgezogen, durch die praktische Ausgestaltung unserer Beziehungen zu unseren Nachbarstaaten einen Teil dieser Fragen auf die natürlichste Weise zu erledigen, und ich möchte heute nun nach der Wiederherstellung der vollen deutschen Souveränität und Gleichberechtigung nur abschließend erklären, daß Deutschland niemals mehr einen Vertrag unterzeichnen wird, der mit seiner Ehre, mit der Ehre der Nation und der es vertretenden Regierung irgendwie unvereinbar ist, oder der sonst sich mit <44> den deutschen Lebensinteressen nicht verträgt und daher auf die Dauer nicht gehalten werden könnte. (...)



Mowa w Reichstagu Fuehrera i Kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera 30 stycznia 1937 r.


Posłowie Niemieckiego Parlamentu!

(...)

Poza tym nie była możliwa należyta ocena przez rząd niemiecki, z przesłanek, które z pewnością również przez rząd Wielkiej Brytanii będą należycie ocenione -nie było możliwe danie odpowiedzi na te pytania.

Postawilismy więc sobie zadanie, by wykorzystując zdrowy rozsądek i rozum załatwić część z tych pytań, wykorzystując nasze stosunki z krajami sąsiednimi, i chciałbym dzisiaj, teraz ,dla odnowienia pełnej niemieckiej suwerenności i równouprawnienia podsumowująco wyjaśnić, że Niemcy nigdy więcej nie podpiszą układu, z godnością, z godnością narodu nie licującego, zawartego przez namiastkę rządu, który poza tym kłóci się z niemieckim interesem i dlatego nie może być podtrzymywany w przyszłości. (...)



Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy :

diese Fragen , Weise i apel do świadomości: Deutschland niemals mehr einen Vertrag unterzeichnen.

pytania , rozum i apel do świadomości: Niemcy nigdy więcej nie podpiszą układu.

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: (są) pytania, (jest) rozum, Niemcy nigdy więcej nie podpiszą układu.

Traktat w Wersalu w 1919 roku był dla Niemców upokarzający. Stąd zapewnienie o charakterze buńczucznego zawołania: 'Nigdy więcej układu' choć brzmiałoby nierealistyczne, to miało charakter 'terapeutyczny', odbudowywało poczucie dumy narodowej, ale trzeba pamietać , że dokonywało się to wbrew rozumowi. Gdyby zostało wypowiedziane jawnie, zostałoby odrzucone przez rozum, bo Niemcy wyszły z wojny słabe. Podpowiedziane wprost do umysłu, nabierało cech wyznania wiary, było już w umyśle, a rozum nie miał do niego dostępu.

Stąd zapewnienie Hitlera: 'chciałbym dzisiaj, teraz ,dla odnowienia pełnej niemieckiej suwerenności i równouprawnienia w podsumowaniu wyjaśnić... ' Odnowienie dokonało się więc 'tu i teraz' poprzez następnie wypowiedziane słowa.

Sens 'użycia' przekazu podprogowego dla polityka

Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieć' to, czego nie mógłby powiedzieć jawnie. Słuchacz 'slyszy' ale nie uświadamia sobie i nie moze zaprotestować. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia społecznego' . Pseudopolityk może kontynuować swoje działanie tak, jakby miał poparcie społeczne.

Prawo złamane w powyższej sytuacji


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

Hipnoza

Sposób wpajania treści w powyższy sposób jest bliski hipnozie. Różnica polega na istniejącej, ograniczonej możliwości odparcia sugestii. Odpór jest możliwy, kiedy sugestia kłóci się istotnie z wiedzą ofiary. Odporowi sprzyja też duże doświadczenie i postawa nieufności do ' hipnotyzera '.

Spojrzenie na przekaz podprogowy jako na sposób wpływania na ludzi pokrewny hipnozie, pozwala wyraźniej dostrzec pojawiający sie tu charakter relacji 'hipnotyzera' i jego ofiary, która w wyniku takiego działania zostaje w sposób istotny pozbawiona samodzielności. Nikt z nas nie chce być sterowany przez drugiego, jest to więc działanie nieetyczne. Jawna próba takiego działania byłaby oprotestowana.

Oczywiście, jak to już powiedziłem na wstępie, mamy tu doczynienia ze złamaniem prawa Pr5/At4.




powrót